موتور جستجوگر اخبار سراسر ایران. این سایت تمام اخبار ایران را همراه با منبع منتشر میکند و هیچ گونه مسئولیتی درباره مطلب منتشر شده ندارد.

پاسخ ایران به متن پیشنهادی اروپا/ 3 موضوعی که احیای برجام را متوقف کرده

خبرگزاری آریا - پاسخ ایران به متن پیشنهادی اروپا/ 3 موضوعی که احیای برجام را متوقف کرده

پاسخ ایران به متن پیشنهادی اروپا/ 3 موضوعی که احیای برجام را متوقف کرده

خبرگزاری آریا-لورا روزن، خبرنگار آمریکایی که تحولات پرونده هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند، در توییتی نوشت که یک مقام اتحادیه اروپا تایید کرده پاسخ ایران به متن پیشنهادی برای احیای برجام دریافت شده.

به گزارش خبرگزاری آریا،لورا روزن، خبرنگار آمریکایی که تحولات پرونده هسته‌ای ایران را دنبال می‌کند، در توییتی به نقل از یک مقام اتحادیه اروپا که نامش را فاش نکرد نوشت که ایران «فقط در مورد رفع تحریم‌ها» واکنش نشان داده که تعبیر آن شاید این باشد که ایران باقی پیشنهادها را پذیرفته است. این مقام گفت: «اما آنها درخواست‌های سختی در مورد تحریم‌ها دارند.»

خانم روزن بعدا در توییتی به نقل از این مقام اتحادیه اروپا که نامش را فاش نکرد نوشت که ایران «فقط در مورد رفع تحریم‌ها» واکنش نشان داده که تعبیر آن شاید این باشد که ایران باقی پیشنهادها را پذیرفته است. این مقام گفت: «اما آنها درخواست‌های سختی در مورد تحریم‌ها دارند.»

در همین حال محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده هسته ایران هم گفته است که «در الجزیره عربی عرض کردم که در پاسخ ارائه شده توسط ایران، دغدغه ها نسبت به چند مسئله باقی مانده مطرح شده. ولی اینها مسائلی نیستند که غربی ها نتوانند حل کنند. به توافق نزدیکتر هستیم، ولی تا مشکلات باقیمانده حل و فصل نشوند، کار تمام نیست.»

اتحادیه اروپا: در حال بررسی پاسخ ایران هستیم

یک سخنگوی اتحادیه اروپا، دریافت پاسخ ایران نسبت به آخرین نسخه از پیش‌نویس توافق وین را تائید و اعلام کرد که این اتحادیه در حال مطالعه و رایزنی درباره آن با سایر اعضای برجام و ایالات متحده است.

«نبیلا مسرلی» سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت: ما پاسخ ایران را عصر گذشته دریافت کردیم. در حال مطالعه آن و رایزنی با سایر مشارکت کنندگان برجام و ایالات متحده پیرامون مسیر پیش رو هستیم.

جمهوری اسلامی ایران دیشب پاسخ مکتوب خود را درباره آخرین نسخه از پیش‌نویس توافق وین ارائه و اعلام کرد که اگر واکنش آمریکا با واقع‌بینی و انعطاف همراه باشد توافق حاصل خواهد شد.

آنطور که از لابلای مواضع تیم ایران پیداست، اختلافات بر سر سه موضوع است که ایالات متحده در دو مورد انعطاف شفاهی خود را بیان کرده اما باید در متن گنجانده شود. موضوع سوم هم به تضمین تداوم اجرای برجام برمی‌گردد، که به واقع‌بینی آمریکا برای تامین نظر ایران بستگی دارد.

پولیتیکو : ایران خواسته‌های بیشتری در زمینه تحقیقات آژانس مطرح نکرده

در همین حال نشریه پولیتیکو با استناد به اظهارات یک مقام غربی، ادعاهایی را درباره پاسخ ایران نسبت به پیشنهادهای اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای مطرح کرد.

نشریه پولیتیکو درباره پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای، در گزارشی نوشت: طبق گفته یک مقام ارشد غربی، پاسخ ایران، شامگاه دوشنبه به وقت ایران توسط اتحادیه اروپا دریافت شده است و بیشتر روی مسائل باقی‌مانده مرتبط با تحریم‌ها و تضمین‌ها بر سر تعاملات اقتصادی متمرکز است.

در ادامه این گزارش طبق گفته این مقام غربی ادعا شده است که پاسخ ایران خواسته‌های بیشتری در زمینه تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی درباره منشا ذرات مواد هسته‌ای که پیش‌تر کشف‌شده توسط بازرسان آژانس طی سال‌های گذشته در محل‌های مختلف، مطرح نمی‌کند. پیشتر تهران با این تحقیقات مخالفت کرده و اصرار دارد توافق هسته‌ای تنها در صورتی می‌تواند احیا شود که این تحقیق توسط آژانس، برای همیشه مختومه اعلام شود.

همچنین در گزارش نشریه پولیتیکو ادعا شده است: پاسخ ارائه شده نشان می‌دهد که ایران می‌خواهد به مذاکره درباره برخی جنبه‌های متن پیش‌نویس موجود از توافق ادامه دهد و پاسخی نهایی به این که آیا توافق روی میز را می‌پذیرد یا نه، نداده است. با این وجود، به گفته این مقام غربی، پاسخ ایران «بیش از حد مجادله‌آمیز و تند» نبوده است.

ادعاهای پولیتیکو بر اساس اطلاعاتی که از این مقام غربی نقل شده، در پی این مطرح می‌شود که امیرعبداللهیان امروز در نشستی در جمع خبرنگاران در مورد مذاکرات گفت: الان به صورت مشخص در مورد سه موضوع در حال تبادل پیام با طرف آمریکایی هستیم و طی روزهای آینده آخرین نظرات خود را اعلام می‌کنیم و به کشورهای مذاکره کننده به صراحت گفته‌ایم که اگر نظرات ما در مورد این سه موضوع که منطقی نیز هست لحاظ شود، آمادگی داریم که وارد مرحله توافق شویم و جلسه جمع‌بندی با حضور وزیران امور خارجه در وین برگزار شود و سپس وارد مراحل بعدی کار شویم.

3 موضوعی که احیای برجام را متوقف کرده

درحالیکه اروپاییها و آمریکا از ارائه آخرین پیشنهاد خود برای احیای برجام صحبت میکنند، احیای این توافق جهانی در هالهای از ابهام قرار دارد.

رویترز مینویسد: ایران و آمریکا تلاش میکنند بر نقاط اختلاف خود در برجام غلبه کنند. این درحالی است که مذاکرات پایان یافته و به مرحله بسیار حساس و پایانی رسیده است. اروپا میگوید متن نهایی آماده است که در اختیار دو طرف قرار گرفته است. آنچه مشخص شده این است که آمریکا متن را پذیرفته اما ایران هنوز اعلام نظر قطعی در مورد متن نهایی نکرده است. با این حال دو طرف تا اینجای کار بر سر سه موضوع اساسی، هنوز اختلاف دارند.

مسله غنی سازی اورانیوم

ایران اصرار دارد که توافق هسته ای تنها در صورتی قابل نجات است که آژانس بین المللی انرژی اتمی (IAEA) ادعاهای خود در مورد فعالیت هسته ای تهران را کنار بگذارد. واشنگتن و دیگر قدرت های غربی تقاضای تهران را خارج از محدوده احیای توافق می دانند.

در ژوئن، شورای حکام 35 کشوری ناظر هسته ای سازمان ملل متحد با اکثریت قاطع قطعنامه ای را که توسط ایالات متحده، فرانسه، بریتانیا و آلمان تهیه شده بود، تصویب کرد که در آن از ایران به دلیل ناتوانی در توضیح آثار اورانیوم یافت شده در سه سایت اعلام نشده انتقاد کرد.

ایران با گسترش بیشتر غنی سازی اورانیوم زیرزمینی خود با نصب آبشارهای سانتریفیوژهای پیشرفتهتر کارآمدتر و همچنین با حذف اساساً تمام تجهیزات نظارتی آژانس بینالمللی انرژی اتمی که بر اساس قرارداد 2015 نصب شده بود، واکنش نشان داد، اقدامی که توسط رافائل گروسی، رئیس آژانس بینالمللی انرژی اتمی بهعنوان یک «ضربه مهلک» به احیای توافق توصیف شد.

ضمانت های الزام آور از سوی امریکا

تهران به دنبال تضمینی است که «هیچ دولتی در ایالات متحده» از پیمان احیا شده خارج نخواهد شد.

اما رئیس جمهور جو بایدن نمی تواند این قول را بدهد زیرا توافق هسته ای یک تفاهم سیاسی غیر الزام آور است و نه یک معاهده الزام آور قانونی.

بسیاری از سناتورهای جمهوری خواه از توافق هسته ای متنفرند و حتی برخی از دموکرات ها با آن مخالفند.

رویترز در ادامه مدعی شد: به گفته دو مقام ایرانی، تهران راهحلهایی را پیشنهاد کرده است، مانند جریمههای مالی برای شرکتهای غربی که ممکن است در صورت لغو مجدد واشنگتن، قرارداد خود را با تهران پایان دهند.

حذف سپاه از لیست گروههای تروریستی

رویترز در بخش پایانی این نوشتار مدعی شد: در ماه ژوئن، یک مقام ایرانی و یک مقام اروپایی گفتند که این خواسته از روی میز برداشته شده است تا به دیپلماسی فرصت داده شود. منابع متعددی به رویترز گفتند که ایران پذیرفته است که پس از احیای پیمان 2015 در این مورد بحث کند، اما در ازای آن خواستار رفع تحریمها علیه برخی واحدهای اقتصادی سپاه پاسداران شده است.

این درحالی است که مقامات ایرانی همواره تاکید کردهاند که تحریمهای غیرقانونی علیه سپاه باید برداشته شود

منبع خبر : www.aryanews.com

میخواهید جواب یا ادامه مطلب را ببینید ؟
مهدی 2 ماه قبل
2

دوستان کسی درباره این خبر اطلاع بیشتری داره ؟

درخواست حذف خبر

این سایت یک خبرخوان هوشمند و خودکار است و این خبر را به طور اتوماتیک از وبسایت www.aryanews.com دریافت کرده است، لذا منبع این خبر، وبسایت «www.aryanews.com» بوده و سایت ما مسئولیتی در قبال محتوای آن ندارد. چنانچه درخواست حذف این خبر را دارید، از طریق تماس با ما بالای سایت پیام دهید. لطفاً در صورتی که در مورد این خبر، نظر یا سئوالی دارید، با منبع خبر (اینجا) ارتباط برقرار نمایید.

با استناد به ماده ۷۴ قانون تجارت الکترونیک مصوب ۱۳۸۲/۱۰/۱۷ مجلس شورای اسلامی و با عنایت به اینکه این سایت مصداق بستر مبادلات الکترونیکی متنی، صوتی و تصویر است، مسئولیت نقض حقوق تصریح شده مولفان در قانون فوق از قبیل تکثیر، اجرا و توزیع و یا هر گونه محتوی خلاف قوانین کشور ایران بر عهده منبع خبر و کاربران است.

برای پاسخ کلیک کنید